ULI Turkey: “Industrial Estate” workshop held at CBRE Turkey office

ULI Turkey’s first “Logistics and Industrial Investment” workshop of the year was held at CBRE’s Turkey office on 16 November 2019. Mustafa Baykaran (CBRE Turkey Industrial & Logistics Department Manager) and Hülya Kaynak (GOSB – Gebze Organized Industrial Zone – Assistant Regional Directorate) shared their knowledge about industrial investments, which have a large investment size and range of application but limited information resources, with the attendees.

Mustafa Baykaran briefly explained investor preferences and location selection strategies in Industrial and Logistic investments. He explained the use distribution of transportation modes which are critical in shaping logistics and industrial investments, in the sector. He also drew attention to the fact that the seaway is not actively used in the logistics sector in Turkey.

Hulya Kaynak made a comprehensive presentation about Turkey’s Gebze Organized Industrial Zone which applies the first successful examples and investments in many areas in the OIZs. The attendees of the workshop had the opportunity to look at the Logistic and Industry sectors not only from the developer side but also from the management, broker and investor sides. The questions asked by the attendees determined the direction of the presentations in the workshop. And the questions were answered in detail and the workshop was completed in an interactive way.


“Sanayi Gayrimenkulleri” Atölyesi, CBRE Türkiye Ofisinde Gerçekleştirildi!

Gayrimenkul konusunda ilk akla gelen konut ve ofis piyasalarının haricinde, Sanayi gayrimenkulleri de sektörde önemli bir yere sahiptir ve nitelikli yatırımların kaynağını oluşturması sebebi ile de ön plana çıkmaktadır. ULI Türkiye Genç Liderlerince bu sene ilk kez düzenlenen, “Lojistik ve Sanayi Yatırımları” konulu atölye 16 Kasım 2019 tarihinde CBRE Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. 

Gayrimenkul sektöründe yatırımcı kalitesi, yatırım büyüklüğü ve uygulama alanları bakımından oldukça önemli bir paya sahip olan ancak bilgi kaynağının da kısıtlı olduğu sanayi yatırımları hakkında CBRE Türkiye Sanayi Yatırımları Müdürü Sayın Mustafa BAYKARAN ve GOSB ( Gebze Organize Sanayi Bölgesi) Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Hülya KAYNAK görüş ve bilgilerini paylaştılar.

CBRE Turkiye Sanayi ve Lojistik Departmanı Müdürü Mustafa BAYKARAN, CBRE’nin Türkiye de 25 yıla dayanan, dünyada ise 270 yılı aşan geçmişi hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında mesleki tecrübelerine dayalı olarak Sanayi ve Lojistik Alanları konusunda yatırımcı tercihleri, konum seçim stratejileri ve uygulamadaki projeler üzerinden bilgi paylaşımında bulundu. Lojistik ve sanayi yatırımlarının şekillenmesinde kritik öneme sahip olan ulaşım ağlarının (demiryolu, karayolu, havayolu vs.) ülke çapındaki kullanım ağırlıklarını açıkladığı konuşmasında, Türkiye’de lojistik sektöründe denizyolunun yeterince aktif kullanılmadığına dikkat çekti.

GOSB –Bölge Müdür Yardımcısı Hülya KAYNAK ise yönetiminde yer aldığı ve pek çok açından Türkiye’deki OSB yatırımlarının en başarılı ilk örneklerini uygulayan Gebze Organize Sanayi Bölgesi hakkında kapsamlı bir anlatımda bulundu. Türkiye’nin ve Dünyanın, kredi kullanılmadan tamamen yatırımcılarının finansmanı ile gerçekleştirilen ilk OSB’si olan GOSB’nin yaklaşık 516 hektarlık alan üzerinde 3,5 Milyar dolar ithalat, 6,5 Milyar dolar ihracat ve 26.000 kişilik istihdam kaynağı ile sahip olduğu teknik altyapının yatırımcılarına sağladığı hizmetler hakkında paylaşımlarda bulundu. 

ULI Türkiye Young Leaders bünyesinde düzenlenen atölye kapsamında katılımcılar; Lojistik ve Sanayi alanlarına sadece geliştirici cephesinden değil, yönetim, aracı ve yatırımcı cephesinden de bakma fırsatı buldu. İnteraktif şekilde gerçekleşen atölyede, katılımcıların merak ettikleri hususlarda yönelttikleri sorular, detaylı şekilde cevaplanarak eğitim süreci interaktif bir şekilde tamamlandı. 

Urban Land Institute (ULI) Hakkında: Arazi kullanımı ve gayrimenkul geliştirme disiplinlerinde özel sektör ve kamudan bütün kesimleri temsil eden, kar veya çıkar amacı gütmeyen bağımsız bir düşünce kuruluşudur. 1936’da Amerika’da kurulan ULI, bugün 75 ülkede 30 binin üzerinde üyeye sahiptir. ULI Türkiye, kentsel alanların bilinçli kullanımı için bu konuda çalışan bütün paydaşları bir araya getirerek, sürdürülebilir, yaşanabilir yerleşimler yaratmak amacıyla etkinlikler düzenlemektedir. Daha fazla bilgi için: http://europe.uli.org/uli-turkiye/